ضوابط شهرداری و طراحی معماری

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
یه سوال دیگه مهندس. که البته شاید دوباره میپرسم ازت...تو ضوابط شهرداری در زمین های شمالی اگه در قسمت شمالی قطعه، حیاط خلوت بزاریم میشه عرضش 3 متر باشه و پنجره گذاشت برای واحد شمالی؟ O.K.B پنجره ها چند میشه اونوقت؟ بحث مشرف بودن مطرح نمیشه اینجا؟؟ یا اینکه نه باید نورگیر بزاریم حتما و از نورگیر پنجره بدیم؟
ممنون میشم توضیح بدی برام

اگه حیاط خلوت بخوان باشه خودشون اینو تعیین میکنن حتما.مثلا واسه اینکار محدوده طراحی رو شیفت میکنن سمت جتوب و میگن تو این محدوده طراحی کنید.
ولی مثلا اگه محدوده طراحی چسبیده شده باشه به قسمت شمالی زمین و حیاط خلوت(یا حیاط شمالی)رو خودشون در نظر نگرفتن فکر نمیکن شما بتونید خودتون شیفت کنید این محدوده طراحی رو.
و در اینطوری باید از نورگیر استفاده کنید.
منظورتون دید به خونه های دیگه از این پنجرست؟اینو نمیدونم والا.ولی تو واقعیت و ظوابط شهرداری اینجور وقتاها شیشه پنجره رو باید مات بگیرن.چیزی درم ورد okb تو این حالت ندیدم.

nini_nj

کاربر فعال
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/quote_icon.png نوشته اصلي بوسيله nini_nj http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost-left.png
دوست عزیز اینجا نوشته:
بر اساس صورتجلسه مورخ 1382/1/18 کمیسیون ماده پنج مقرر گردیده است که :الف- به منظور ارتقاء کیفیت معماری ساختمان های مسکونی کلیه مشاعات از قبیل راهرو- راه پله - آسانسور- هال ورودی - نورگیر- تاسیسات - سطوح ورزشی و دیوارها وستونها وهمچنین انباری ها(درپیلوت و زیرزمین ها) و پارکینگ جزء زیربنای مفید وتراکم مبنا محسوب نگردد وشهرداری تهران طبق ضوابط ومقررات قانونی نسبت به صدور پروانه ساختمانی اقدام نماید.

سلام.همه اینا جز زیر بنا حساب میشه.
ولی راه پله و آسانسور و هال ورودی(لابی) و راهرو(؟)جز تراکم هم حساب میشه.مابقی فضاها جز تراکم حساب نمیشه.

اینجا منظورش از راه پله و آسانسور،هال ورودی و راهرو تو طبقه پیلوته.راه پله و آسانسور و لابی تو پیلوت و زیر زمین جز تراکم حساب نمیشه.
فکر نمیکنم منظورش همکف باشه
گفته زیربنای مفید و تراکم مبنا
کلا مشاعات در زیربنای مفید حساب نمیشه
اما تراکم مبنا با تراکم چه فرقی میکنه؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/quote_icon.png نوشته اصلي بوسيله nini_nj http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost-left.png
دوست عزیز اینجا نوشته:
بر اساس صورتجلسه مورخ 1382/1/18 کمیسیون ماده پنج مقرر گردیده است که :الف- به منظور ارتقاء کیفیت معماری ساختمان های مسکونی کلیه مشاعات از قبیل راهرو- راه پله - آسانسور- هال ورودی - نورگیر- تاسیسات - سطوح ورزشی و دیوارها وستونها وهمچنین انباری ها(درپیلوت و زیرزمین ها) و پارکینگ جزء زیربنای مفید وتراکم مبنا محسوب نگردد وشهرداری تهران طبق ضوابط ومقررات قانونی نسبت به صدور پروانه ساختمانی اقدام نماید.

فکر نمیکنم منظورش همکف باشه
گفته زیربنای مفید و تراکم مبنا
کلا مشاعات در زیربنای مفید حساب نمیشه
اما تراکم مبنا با تراکم چه فرقی میکنه؟

چرا داخل پرانتز هم نوشته.
مشاعات جز زیر بنای مفید حساب نمیشه درسته.ولی راه پله و آسانسور حساب میشه.
تراکم مبنا یا پایه(اگه اینجا منظورش همون باشه)زیر بنائیه که مربوط به مسائل مالی میشه....مثلا تو شهرهاری مختلف فرق میکنه.مثلا تو تهران تراکم پایه مالی زیر محور انقلاب(البته الان کردن زیر محور همت)180%
و بالای اون محور 120%.......یعنی مثلا زیر محور انقلاب تا سه طبقه مسکونی رو بر اساس نرخ پایه مالی حساب میکنن و بعد از اون رو با نرخ دیگه ای.
احتمال داره اینجا منظورش این باشه اگه تو ساختمان تو محدوده تراکم پایه باشه کل راه پله و آسانسور رو جز تراکم حساب نمیکنن.ولی باز من امروز میپرسم.
الان هم دیگه کسی پیدا نمیشه با تراکم پایه بسازه چون براش صرف نمیکنه.

nini_nj

کاربر فعال
چرا داخل پرانتز هم نوشته.
مشاعات جز زیر بنای مفید حساب نمیشه درسته.ولی راه پله و آسانسور حساب میشه.
تراکم مبنا یا پایه(اگه اینجا منظورش همون باشه)زیر بنائیه که مربوط به مسائل مالی میشه....مثلا تو شهرهاری مختلف فرق میکنه.مثلا تو تهران تراکم پایه مالی زیر محور انقلاب(البته الان کردن زیر محور همت)180%
و بالای اون محور 120%.......یعنی مثلا زیر محور انقلاب تا سه طبقه مسکونی رو بر اساس نرخ پایه مالی حساب میکنن و بعد از اون رو با نرخ دیگه ای.
احتمال داره اینجا منظورش این باشه اگه تو ساختمان تو محدوده تراکم پایه باشه کل راه پله و آسانسور رو جز تراکم حساب نمیکنن.ولی باز من امروز میپرسم.
الان هم دیگه کسی پیدا نمیشه با تراکم پایه بسازه چون براش صرف نمیکنه.
آهاااااااااااااا
پس چرا این پرانتزو ندیدم؟:surprised:
مرسی از توضیحتون ;)

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلامم.

دوستان یه تغییراتی تو ضوابط ایجاد شده که تو پست های بعدی عنوان میشه.

مهمترینش اینکه قبلا پیشروی طولی 60 درصد بعلاوه 2 متر بود ولی الان اون 2 متر رو برداشتن.(از ابتدای سال 93)

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلامم.

دوستان یه تغییراتی تو ضوابط ایجاد شده که تو پست های بعدی عنوان میشه.

مهمترینش اینکه قبلا پیشروی طولی 60 درصد بعلاوه 2 متر بود ولی الان اون 2 متر رو برداشتن.(از ابتدای سال 93)

اصلاح میکنم:

زمین هایی که طولشون بیشتر از 25 متر باشه 2 متر بهشون تعلق میگیره
:smile:

am4818

عضو جدید
سلام دوست عزیز با تشکر از تاپیک مفیدتون لطفا راجب اجرای فلاشینگ در بام ،پنجره ودیوارهای حیاط بحث بفرمایید اگه عکس هم دارید خیلی ممنون میشم این موضوع یکی از ایتم های فرم نظارت معماری در همدان میباشد با تشکر

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز با تشکر از تاپیک مفیدتون لطفا راجب اجرای فلاشینگ در بام ،پنجره ودیوارهای حیاط بحث بفرمایید اگه عکس هم دارید خیلی ممنون میشم این موضوع یکی از ایتم های فرم نظارت معماری در همدان میباشد با تشکر

سلامم.
خواهش میکنم.
البته سوالتون واسه این تاپیک نیست ولی فلاشینگ به در پوش هاییی گفته میشه که معمولا از گالوانیزه ساخته میشه .ورق گالوانیزه رو به شکل های مختلفی که با روش خم کردن صورت میگیره در میارن و روی دیوار جان پنا و یا جلوی پنجره و ...کار گذاشته میشه.
گوگل سرپ کنید عکس های زیادی وجود داره از فلاشینگ.

negar-arch

عضو جدید
سلام آقا فرزاد درپلان این آزمون ما باید کنسول بدیم؟ چون من جایی شنیدم اگه توی امتحان نظام زمین را هاشور بزنن نمی تونیم پیش آمدگی بدیم. درسته؟
http://www.inbr.ir/Contents/memaritarahi91es.pdf
میشه آزمون رو مطالعه کنید ومن روراهنمایی کنید
ممنون می شم

آخرین ویرایش:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام آقا فرزاد درپلان این آزمون ما باید کنسول بدیم؟ چون من جایی شنیدم اگه توی امتحان نظام زمین را هاشور بزنن نمی تونیم پیش آمدگی بدیم. درسته؟
http://www.inbr.ir/Contents/memaritarahi91es.pdf
میشه آزمون رو مطالعه کنید ومن روراهنمایی کنید
ممنون می شم

سلاممممم.
آره تو آزمون فقط تو همون محدوده ای که مشخص کردن طراحی کنید.کنسول ندید.

negar-arch

عضو جدید
سلام آقا فرزاد
همه توی ترسیم رمپ، جهت هاشورش و فلش راهنمای اون اختلاف نظر دارن؛ من یه رمپ ترسیم کردم میشه خواهش کنم شما ببینید درسته یا نه ؟؟؟ ممنون میشم. به طور کلی هاشور رمپ به سمت پایینه؟ و فلش یه سمت بالائه؟
Drawing2-Model.jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام خب چرا نمیشه؟ یعنی در واقعیت برای این زمین امکانش نیست که کنسول داشته باشه؟

سلامم.
فارغ از همه چی تو آزمون محدوده ترسیم رو مشخص کردن.این خودش مشخص میکنه که شما از کنسول استفاده نکنید.
ولی از لحاظ ضابطه موردی نداره اگه عرض گذرتون بیشتر از 12 متره.
این مقداری که در نظر میگیرن خواسته های آزمون رو تامین میکنه....نیازی به کنسول نیست.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام آقا فرزاد
همه توی ترسیم رمپ، جهت هاشورش و فلش راهنمای اون اختلاف نظر دارن؛ من یه رمپ ترسیم کردم میشه خواهش کنم شما ببینید درسته یا نه ؟؟؟ ممنون میشم. به طور کلی هاشور رمپ به سمت پایینه؟ و فلش یه سمت بالائه؟
مشاهده پیوست 211054

سلاممم.
جهت فلش رمپ هم به مانند پله از پایین به بالا رو باید نشون بده.ابتدای رمپ کد پایین تر و انتهای اون کد بالاتر.

hafa.arch

عضو جدید
سلام آقای مهندس..
اگه میشه یه نمونه کامل از یه ترسیم نقشه آپارتمان ترجیحا با پارکینگ زیر زمین به صورت فایل کد برا من بفرستید...میخوام یه نمونه خوب برا امتحان آزمون داشته باشم.
ممنون از شما و دوستانی که کمکم میکنن...

آخرین ویرایش توسط مدیر:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام آقا فرزاد
مشاهده پیوست 211054

نیاز نیست فلش بزارید.همون هتچی که زدید کفایت میکنه فقط جهتش رو برعکس کنید.

hafa.arch

عضو جدید
سلام آقای مهندس.....ببخشید شما نقشه ای که خواستم به ایمیلی که دادم فرستادید؟چیزی ندیدم.....
به ایمیل اصلی من میشه بفرستید؟مثل اینکه ایمیل هم نمیتونم تایپ کنم.جزء قوانین باشگاه نیست.چکار کنم....؟

negar-arch

عضو جدید
سلام آقا فرزاد
1-توی آزمون اسفند 91 که چند تاپیک قبل برای شما فرستادم بچه ها گفتن پیلوت رو +50 یا +60 در نظر گرفتن میگن درستش اینه،اما خود آزمون نوشته حداکثر +120 ؟؟؟ میشه واسه من توضیح بدید بچه ها چرا کمتر گرفتن؟
2-وقتی میگیم 3 طبقه یعنی همکف هم حساب کردیم؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام آقا فرزاد
1-توی آزمون اسفند 91 که چند تاپیک قبل برای شما فرستادم بچه ها گفتن پیلوت رو +50 یا +60 در نظر گرفتن میگن درستش اینه،اما خود آزمون نوشته حداکثر +120 ؟؟؟ میشه واسه من توضیح بدید بچه ها چرا کمتر گرفتن؟
2-وقتی میگیم 3 طبقه یعنی همکف هم حساب کردیم؟
سلامم.
کجا برام فرستادید؟
وقتی میگه حداکثر 1.20 به این معنی نیست که لزوما 1.20 بگیرید.این یعنی اینکه بیشتر از این نگیرید.بهتره برای کمتر شدن طول رمپ معلول (اگه مشکل سرگیری رمپ خودرو ندارید)کد رو کمتر بگیرید.

hafa.arch

عضو جدید
آقای مهندس اگه کد ارتفاعی همکف رو 1.20 بگیریم طول رمپ کمتر میشه و جای مانور برا جایگیری پارکینگ بهتر میشه....
اینطور نیست؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
آقای مهندس اگه کد ارتفاعی همکف رو 1.20 بگیریم طول رمپ کمتر میشه و جای مانور برا جایگیری پارکینگ بهتر میشه....
اینطور نیست؟

سلاممم.
اگه همکف پارکینگ نباشه اره خوبه که کد همکف رو بالا بگیرید.ولی اگه واسه آزمون میگید باید فکر دسترسی معلول رو هم بکنید.

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پارکینگ

چیزی که تو پارکینگ خیلی مهمه عرض مرود نیاز برای اتومبیل هاست.میزان عرض مورد نیاز واسه تعداد مختلف اتومبیل بشرح زیره:
1
- 2.5 متر برای یک اتومبیل
2- 4.5 متر برای دو اتومبیل
3- 6.5 متر برای سه اتومبیل
.
.

-تعداد پارکینگ ها هم باید برابر تعداد واحد ها تو ساختمون های مسکونی باشه.

مشاهده پیوست 144973
با سلام و خسته نباشید در ضوابط طرح تفصیلی کرج برای 3اتومبیل حداقل عرض 6.75 هست ضمنا برای واحدهای تا150 مترمربع یکواحد پارکینگ 150 تا250مترمربع 1.5واحد و از 250 به بالا 2واحد پارکینگ در نظر گرفته اند
البته برای واحدهای مسکونی تجاری و اداری هم ضوابط خاص خودشون را دارند که اگر کسی علاقه داشت مینویسم.ممنون

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
-محل استقرار ساختمان در شرایط متعارف باید در قسمت شمالی زمین باشد،در موارد استثنایی مانند وجود درختان قطور و یا شرقی غربی بودن زمین و نظایر آن موضوع با توجه به وضعیت استقرار ساختمان های مجاور در شورای معماری مطرح و تصمیم لازم اتخاذ میگردد.
در تکمیل گفته های مهندس البته ضمن عذرخواهی بخاطر جسارتم باید ذکر نمود که:محل استقرار ساختمان در در زمینهای با محور طولی شرقی غربی 60درصد غرب یا شمال غربی قطعه میباشد

بالا