سوالات و مشکلات در نرم افزار فلوئنت و کامسول - FLUENT & COMSOL Multiphysics

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
سلام
من نیاز دارم که معادلات بایوت رو حل کنم
مشاهده پیوست 171873
می‌خواستم بدونم که اصلا میشه این معادلات رو با کامسول حل کرد یا باید برم سراغ یه نزم افزار دیگه و اگه کامسول میتونه اونها رو حل کنه، یه راهنمایی در این مورد بکنید.
با تشکر
سلام.
کامسول یه نرم افزار مدلسازیه.به این صورت که شما هندسه مسئلتون رو براش تعریف میکنید.معادلات حاکم و شرایط مرزی رو تعریف میکنید. و مسئلتون رو مدل میکنید.اگه فقط هدف حل ریاضی معادله است به نظرم برید دنبال یه نرم افزار ریاضی مثل متلب.

designchem

کاربر ممتاز
بچه ها جون من ورزن کامسولم 3.5 . یه شکل تو اتوکد کشیدم با فرمت dfx (ورژن dfx مهمه ؟)ذخیرش کردم.وقتی میبرمش تو کامسول تنها چیزی که ایمپورت نمیشه این شکله.کلا دو تا خط عمودی( اونم نه صاف) فقط ایمپورت میشه .:cry:
ایمپورت کردن روند خاصی داره.هندسم این شکلیه:
geo.jpg

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
بچه ها جون من ورزن کامسولم 3.5 . یه شکل تو اتوکد کشیدم با فرمت dfx (ورژن dfx مهمه ؟)ذخیرش کردم.وقتی میبرمش تو کامسول تنها چیزی که ایمپورت نمیشه این شکله.کلا دو تا خط عمودی( اونم نه صاف) فقط ایمپورت میشه .:cry:
مشاهده پیوست 172117

ایمپروت کردن روش خاصی نداره من 4.2 رو کار کردم خیلی راحته
DXF برا هندسه های دو بعدی هستش،تو اتوکد دو بعدی رسم کردین دیگه درسته؟خطوط داخلی هندسه توی کامسول به عنوان INITIAL در نظر گرفته میشه

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام
من نیاز دارم که معادلات بایوت رو حل کنم
مشاهده پیوست 171873
می‌خواستم بدونم که اصلا میشه این معادلات رو با کامسول حل کرد یا باید برم سراغ یه نزم افزار دیگه و اگه کامسول میتونه اونها رو حل کنه، یه راهنمایی در این مورد بکنید.
با تشکر

کامسول ماژولی تحت این عنوان داره،اما طبق نظر دوستمون باید ی هندسه برا مسالتون تعریف کنین تا شرایط مرزی حاکم بشه

bahareh.haddadi

عضو جدید
سلام
من یه پروژه با کامسول دارم در مورد شبیه سازی جداسازی ذرات میکرونی توسط امواج آکوستیک ایستاده
فیزیک هایی که ازشون استفاده می کنم laminar flow, particle tracing , piezoelectric هست. اما تو بخش پیزوالکتریک مطمئن نیستم که قسمت درستی رو انتخاب کرده باشم من تو قسمت پیزوالکتریک بخش آکوستیک اینتراکشن رو انتخاب می کنم اما مطمئن نیستم که درست باشه لطفا راهنماییم کنید

designchem

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 172117
ایمپروت کردن روش خاصی نداره من 4.2 رو کار کردم خیلی راحته
DXF برا هندسه های دو بعدی هستش،تو اتوکد دو بعدی رسم کردین دیگه درسته؟خطوط داخلی هندسه توی کامسول به عنوان INITIAL در نظر گرفته میشه
مرسی فرشته جون.الان ایمپورتش کردم شکلش درست اومده تو نرم افزار.ولی هیچ subdomainی وجود نداره .الان من باید چند تا کار بکنم یک subdomain نیاز دارم که ناحیه ای که سیال داخلش جریان داره.فنر رو باید بتونم به عنوان دیوار تعریف کنم و قسمت بالای لوله و پایینشو که ضخامت لوله هست سالید تعریف کنم ولی این subdomain ها رو ندارم.چه کار کنم هندسه اتوکدمو ضمیمه میکنم.ممنون میشم کمک کنی.

فایل اتوکدم با فرمت dxf

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
مرسی فرشته جون.الان ایمپورتش کردم شکلش درست اومده تو نرم افزار.ولی هیچ subdomainی وجود نداره .الان من باید چند تا کار بکنم یک subdomain نیاز دارم که ناحیه ای که سیال داخلش جریان داره.فنر رو باید بتونم به عنوان دیوار تعریف کنم و قسمت بالای لوله و پایینشو که ضخامت لوله هست سالید تعریف کنم ولی این subdomain ها رو ندارم.چه کار کنم هندسه اتوکدمو ضمیمه میکنم.ممنون میشم کمک کنی.

فایل اتوکدم با فرمت dxf

سلام دوست عزیز
این که مشکلی نداره،همه ی چیزایی که گفتی انتخاب میشه، ماژولت رو میشه بگی کدومه
فقط من امشب تازه اومدم خونه خیلی خستم فردا صبح برات همه ی مراحلش رو ترسیم میکنم اینجا قرار میدم
من الان با ماژول جریان ارام حلش کردم و انتخاب کرد
همونو براتون ضمیمش رو میزارم

پیوست ها

• Image 4.jpg
    Image 4.jpg
    22.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

designchem

کاربر ممتاز
من مشکلم حل نشده.شکل منو ببین.هیچ subdomainی وجود نداره.ماژول انتقال حرارت کا-اپسیلون به همراه سیال رو انتخاب کردم.comsol.jpg

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
من مشکلم حل نشده.شکل منو ببین.هیچ subdomainی وجود نداره.ماژول انتقال حرارت کا-اپسیلون به همراه سیال رو انتخاب کردم.مشاهده پیوست 172723

این ورژن قدیمیه،من بلد نیستم
بزار شب برم خونه با ورژن 4.2 مرحلشو میرم میفرستم اگه حل شد با همون جدیده برو

1nima1

عضو جدید
سلام خوب هستین خسته نباشین ببخشید میشه منو راهنمایی کنی تا بتونم با کامسول وفلوئنت نقطه جدایش سیال لزج رو از روی کره واستوانه مشخص کنم :que::que:

آخرین ویرایش:

arash.t

عضو جدید
سلام
برای وارد کردن ضخامت تو طراحی با Gammbitباید قطر داخلی لحاظ شه یا قطر خارجی?? منظورم اینه که اگه بخوایم wall ticknnes رو تو fluent وارد کنیم خود نرم افزار از قطر داده شده یه ضخامتیو ازش جدا میکنه یا اصلا به قطر طراحی شده ما کاری نداره؟؟

Dr_King

عضو جدید
سلام دوستان
یه مقاله می خوام مهندسی شیمی می خوام بیشتر انتقال حرارت ، که با کامسول انجام شده باشد

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
برای وارد کردن ضخامت تو طراحی با Gammbitباید قطر داخلی لحاظ شه یا قطر خارجی?? منظورم اینه که اگه بخوایم wall ticknnes رو تو fluent وارد کنیم خود نرم افزار از قطر داده شده یه ضخامتیو ازش جدا میکنه یا اصلا به قطر طراحی شده ما کاری نداره؟؟
روال بر این هست که قطر داخلی که سیال در اون جریان داره به عنوان مرز های سیستم در نظر گرفته میشه، فقط در آنالیز های حرارتی که ممکنه پروفایل دما در مرز جامد به علت ضخامت گوشته دیواره قابل توجه باشه، قطر داخلی و خارجی اهمیت پیدا می کنه(البته تحلیل ما سیالاتی حرارتی هست، اگر تنش و آنالیز جامداتی مد نظر باشه تمامی این فاکتور ها باید کنار هم دیده بشند). در این صورت هم نیاز نیست برای آنالیز حرارتی گوشته لوله رو بکشین، کافیه که حجم کنترل جریان رو در نرم افزار های تولید هندسه بکشین و در قسمت شرایط مرزی حرارتی برای دیواره ضخامتی رو که یکی از آپشن های نرم افزار فلوئنت هست تعریف کنید.

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام دوستان
یه مقاله می خوام مهندسی شیمی می خوام بیشتر انتقال حرارت ، که با کامسول انجام شده باشد

سلام دوست عزیز، برای کامسول مطلبی وجود نداره، بهتره تو شاخه cfd سرچ کنین بعد ببرین تو محیط کامسول اجراش کنین:gol:

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
همه ی پروژه های cfd باید قسمتی تحت عنوان استقلال از مش داشته باشن، من هیچی در این مورد نمیدونم، امکانش هست کامل توضیح داده بشه، که چطوری عمل میکنه
سپاس

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
همه ی پروژه های cfd باید قسمتی تحت عنوان استقلال از مش داشته باشن، من هیچی در این مورد نمیدونم، امکانش هست کامل توضیح داده بشه، که چطوری عمل میکنه
سپاس
در حل های عددی به علت اینکه تعداد گره های محاسباتی در نگاه اول می تونه هر مقداری باشه، منطقی به نظر می رسه که حساسیت حل نسبت به تعداد گره ها، چه در گسسته سازی مکانی و چه در گسسته سازی زمانی مورد بررسی قرار بگیره. البته در مورد استقلال حل از مش بندی بیشتر توجه به بعد مکانی میشه و منظور این هست:
" تعداد حداقل گره هایی که در بعد مکان برای گسسته سازی به کار می روند و حل در این شرایط با ریز تر شدن شبکه مورد بررسی تغییر چندانی نکند"
به عبارت دیگه باید مش ها رو از درشت به ریز بررسی کرد، مثلا مش 7 میلی متر و 5 میلی متر و 3 میلی متر برای استوانه ای به قطر 15 سانتی متر و ارتفاع شصت سانتی متر استفاده بشه. در این صورت اگر نتایج حل مثلا از 5 میلی متر و ریز تر تفاوت چندانی با هم نداشت یعنی حداقل تعداد مش برای دستیابی به نتایج دقیق همین 5 میلی متر هست و ریز تر کردن مش نه تنها نتایج رو بهبود نمی ده بلکه هزینه محاسباتی و زمان محاسبات رو افزایش هم میده(computational cost and computational time). در هر شبیه سازی این پارامتر ها خیلی مهم هستند.
البته این رو هم ذکر کنم که در مسایل مهندسی میان مش رو ریز می کنند و اولین جایی که نتایج ثابت میشه رو به عنوان مش بهینه در نظر می گیرند اما این بدین معنی نیست که تا هر چه قدر که خواستین مش رو ریز کنین، تا زمانی می تونین مش رو ریز کنین که فرض پیوستگی سیال(قابل ملاحظه بودن حرکت سیال در مقایسه با مسیر پویش آزاد) برقرار باشه یعنی معادلات نویر استوکس برقرار باشند. البته این حالت زیاد پیش نمیاد مگر در هندسه های میکرو و ریز مانند میکرو کانال ها که در بعضی شبیه سازی ها یکم مساله ساز بود.
فکر کنم توضیحاتم کافی بود، اگر جایی ابهام داشت بفرمایید تا تکمیل کنم.

Capture.jpg

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
در حل های عددی به علت اینکه تعداد گره های محاسباتی در نگاه اول می تونه هر مقداری باشه، منطقی به نظر می رسه که حساسیت حل نسبت به تعداد گره ها، چه در گسسته سازی مکانی و چه در گسسته سازی زمانی مورد بررسی قرار بگیره. البته در مورد استقلال حل از مش بندی بیشتر توجه به بعد مکانی میشه و منظور این هست:
" تعداد حداقل گره هایی که در بعد مکان برای گسسته سازی به کار می روند و حل در این شرایط با ریز تر شدن شبکه مورد بررسی تغییر چندانی نکند"
به عبارت دیگه باید مش ها رو از درشت به ریز بررسی کرد، مثلا مش 7 میلی متر و 5 میلی متر و 3 میلی متر برای استوانه ای به قطر 15 سانتی متر و ارتفاع شصت سانتی متر استفاده بشه. در این صورت اگر نتایج حل مثلا از 5 میلی متر و ریز تر تفاوت چندانی با هم نداشت یعنی حداقل تعداد مش برای دستیابی به نتایج دقیق همین 5 میلی متر هست و ریز تر کردن مش نه تنها نتایج رو بهبود نمی ده بلکه هزینه محاسباتی و زمان محاسبات رو افزایش هم میده(computational cost and computational time). در هر شبیه سازی این پارامتر ها خیلی مهم هستند.
البته این رو هم ذکر کنم که در مسایل مهندسی میان مش رو ریز می کنند و اولین جایی که نتایج ثابت میشه رو به عنوان مش بهینه در نظر می گیرند اما این بدین معنی نیست که تا هر چه قدر که خواستین مش رو ریز کنین، تا زمانی می تونین مش رو ریز کنین که فرض پیوستگی سیال(قابل ملاحظه بودن حرکت سیال در مقایسه با مسیر پویش آزاد) برقرار باشه یعنی معادلات نویر استوکس برقرار باشند. البته این حالت زیاد پیش نمیاد مگر در هندسه های میکرو و ریز مانند میکرو کانال ها که در بعضی شبیه سازی ها یکم مساله ساز بود.
فکر کنم توضیحاتم کافی بود، اگر جایی ابهام داشت بفرمایید تا تکمیل کنم.

مشاهده پیوست 179630

مرسی توضیحات کافی و عالی بود، من استقلال مش رو بررسی کردم، من میخوام زمان پرشدن قالب رو به دست بیارم و با تعداد ریزکردن مش زمان پرشدن ثابت می مونه و فقط تو مش فوق العاده ریز، کمی خیلی کوچیک تغییر کرد، و من نمودارم رو برحسب زمان حل شدن و تعداد مش رسم کردم و فقط نشون داده میشه که با افزایش تعداد مش زمان حل شدن افزایش پیدا میکنه، در این صورت نمودارش که زمان حل شدن برحسب تعداد مش هست درست نیس، نمودار رو باید تعداد مش برحسب چه چیزی بنویسم؟
مرسی از راهنمایی های همیشگی و خوبتون

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
مرسی توضیحات کافی و عالی بود، من استقلال مش رو بررسی کردم، من میخوام زمان پرشدن قالب رو به دست بیارم و با تعداد ریزکردن مش زمان پرشدن ثابت می مونه و فقط تو مش فوق العاده ریز، کمی خیلی کوچیک تغییر کرد، و من نمودارم رو برحسب زمان حل شدن و تعداد مش رسم کردم و فقط نشون داده میشه که با افزایش تعداد مش زمان حل شدن افزایش پیدا میکنه، در این صورت نمودارش که زمان حل شدن برحسب تعداد مش هست درست نیس، نمودار رو باید تعداد مش برحسب چه چیزی بنویسم؟
مرسی از راهنمایی های همیشگی و خوبتون
شما باید یکی از پارامتر های حل، مثلا افت فشار در فرایند های شبه پایا یا پایا یا سرعت در نقاط خاص و یا ویسکوزیته بالک و ... رو بر حسب مش های متفاوت رسم کنید. در مورد فرایند های ناپایا، میشه خواص میانگین، زمان رسیدن به حالت خاص مثلا همین زمان پر شدن و ... میتونه به عنوان استقلال از مش به کار بره، یعنی یک پارامتر فیزیکی یا شیمایی در مساله رو در نظر بگیرین و اگر نمودار های اون پارامتر رو بر حسب زمان یا مثلا طول محوری رسم کنین از یک گرید سایزی به ریزتر تقریبا روی هم بیفته یعنی استقلال از مش رو بررسی کردین. شکلی که در پست اخیرم گذاشتم رو نگاه کنین، در این شکل سعی شده قطر حباب در جریان های دوفازی رو بر حسب ارتفاع صعود کننده در بستر دوفازی رسم بشه، مش های 2 ، 4،7،10 میلی متر انتخاب شدند و بررسی نمودار های فوق نشون داند که مش 4 میلی متر حداقل تعداد مش برای دستیابی به نتایج دقیق در این مساله خاص هستند.

arash.t

عضو جدید
سلام
میخواستم بدونم برای ایجاد کردن یه فاز جامد درون یه فاز مایع(مثلا نانو سیالات ) باید چکار کرد؟؟؟اصلا چرا نمیشه یه فاز جامد تو fluent تعریف کرد؟؟؟

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام
میخواستم بدونم برای ایجاد کردن یه فاز جامد درون یه فاز مایع(مثلا نانو سیالات ) باید چکار کرد؟؟؟اصلا چرا نمیشه یه فاز جامد تو fluent تعریف کرد؟؟؟

سلام تو کامسول برا جریان دوفازی جامد مایع میشه

Mehrdad.sadeghi

عضو جدید
سلام و احترام خدمت دوستان.
بسیــــــــــــــــــــــ ـــــــــــار فــــــــوری و حیاتی
برای شبیه سازی دو فازی جریان های نانوسیال به این صورت که یک فاز رو مایع (آّب خالص) و یک فاز دیگه رو جامدی(نانوپارتیکلی) بگیریم که در مایع پخش شده و تشکیل یک سوسپانسون رو داده چی کار باید کرد؟ مشکل اصلی این کار برای من اینه که اگه بخوام نانو پارتیکل رو مثل یک فاز سیال تعریف کنم نیاز به ویسکوزیته جامد دارم که نمیدونم از کجای نرم افزار باید ویسکوزیته جامد رو حساب کرد. با تشـــــــــــــکر فراوان

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام و احترام خدمت دوستان.
بسیــــــــــــــــــــــ ـــــــــــار فــــــــوری و حیاتی
برای شبیه سازی دو فازی جریان های نانوسیال به این صورت که یک فاز رو مایع (آّب خالص) و یک فاز دیگه رو جامدی(نانوپارتیکلی) بگیریم که در مایع پخش شده و تشکیل یک سوسپانسون رو داده چی کار باید کرد؟ مشکل اصلی این کار برای من اینه که اگه بخوام نانو پارتیکل رو مثل یک فاز سیال تعریف کنم نیاز به ویسکوزیته جامد دارم که نمیدونم از کجای نرم افزار باید ویسکوزیته جامد رو حساب کرد. با تشـــــــــــــکر فراوان
اگر از فلوئنت استفاده می کنین برای حل جریان نانو سیال ها از مدل های جند فازی VOF یا Mixture یا Eulerian استفاده کنین. فقط فاز جامد رو به عنوان سیال تعریف کنید و دانسیته جامد رو در پنل material بهش بدید. در بخش phases با انتخاب تیک granular شما می تونین روش های تخمین ویسکوزیته، فشار و ... جامد رو بر اساس تئوری جنبشی ذرات گرانولی به نرم افزار بدید. برای توضیحات بیشتر به راهنمای نرم افزار مراجعه کنید.

arash.t

عضو جدید
سلام به همه مهندسین گرامی، کسی میدونه تو طراحی به وسیله فلوئنت برای یه جریان دوفازی(ذرات جامد معلق در یک سیال)، کجا باید درصد مولیmole fraction رو وارد کنیم؟؟
مخصوصا تو mixture & VOf

arash.t

عضو جدید
اگر از فلوئنت استفاده می کنین برای حل جریان نانو سیال ها از مدل های جند فازی VOF یا Mixture یا Eulerian استفاده کنین. فقط فاز جامد رو به عنوان سیال تعریف کنید و دانسیته جامد رو در پنل material بهش بدید. در بخش phases با انتخاب تیک granular شما می تونین روش های تخمین ویسکوزیته، فشار و ... جامد رو بر اساس تئوری جنبشی ذرات گرانولی به نرم افزار بدید. برای توضیحات بیشتر به راهنمای نرم افزار مراجعه کنید.
مهندس جان تو فلوئنت برای یه جریان دوفازی(ذرات جامد معلق در یک سیال)، کجا باید درصد مولیmole fraction رو وارد کنیم؟؟
تو مدل های چند فازی VOF&mixture&Eulerina منظورمه

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان تو شبیه سازی با فلوئنت برای یه برج جذب سیلیکاژل کسی هست راهنماییم کنه؟

sahar12345

عضو جدید
سلام دوستان
کسی هست به من کمک کنه یه شبیه سازی رو انجام بدم؟
وقت زیادی ندارم
میخوام شبیه سازی انتقال جرم رو در سیالات غیر نیوتونی انجام بدم با نرم افزار فلوءنت باشه یا کامسول فرقی نداره

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
مهندس جان تو فلوئنت برای یه جریان دوفازی(ذرات جامد معلق در یک سیال)، کجا باید درصد مولیmole fraction رو وارد کنیم؟؟
تو مدل های چند فازی VOF&mixture&Eulerina منظورمه

تو قسمت define تو boundary condition تو قسمت inlet میشه وارد کرد البته من الان فلوئنت رو سیستمم نصب نیست اما چیزی که یادم میاد اینه

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام دوستان
کسی هست به من کمک کنه یه شبیه سازی رو انجام بدم؟
وقت زیادی ندارم
میخوام شبیه سازی انتقال جرم رو در سیالات غیر نیوتونی انجام بدم با نرم افزار فلوءنت باشه یا کامسول فرقی نداره

هندستون چیه؟

بالا