روزه خوری در ملا عام

mario22

عضو جدید
تا چند سال پیش شاید همین 4-5 سال پیش اگه کسی روزه نیم تونست بگیره یا اصلاً اعتقادی نداشت یا مسافر بود یا هر چیز دیگه، خودشو هزار تا سوراخ قایم می کرد تا یه وقت مردم نبیننش و «آبروش نره» اما این روزا اوضاع خیلی فرق کرده.
تو خیابون که راه می ری ملت اند که راحت و آسوده قلپ قلپ آب معدنی سر می کشنن و تو مترو و اتوبوس لقمه در میارن و می خورن و ...
نمی دونم چی شده؟ چی شده که اینقدر روزه خوری در ملأ عام راحت شده. یعنی ظرف سه چار سال مردم اینقدر عقایدشون عوض شده؟ نظر شما چیه؟ اصلاً بنظرتون روزه خوری ایرادی داره؟

Aghrab Khatoon

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درسته که روزه خوری در ملا عام درست نیست و باید به کسی که روزه داره احترام گذاشت ولی تکلیف کسی که مسلمون نیست چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یا کسایی که به هر دلیلی نمیتونن روزه بگیرن؟؟؟؟؟

Sarp

مدیر بازنشسته
درسته که روزه خوری در ملا عام درست نیست و باید به کسی که روزه داره احترام گذاشت ولی تکلیف کسی که مسلمون نیست چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یا کسایی که به هر دلیلی نمیتونن روزه بگیرن؟؟؟؟؟
نوشته خودت رو یک بار به دقت بخونی سوالت رو خودت جواب دادی

mario22

عضو جدید
خیلی ها ت همون چند سال پیش هم نمی تونستن روزه بگیرن اما انگار یه جورایی دهن کجی داره می شه!
اینکه حتی همین چند وقت پیش یکیشون برگشته و میگه! من نمی دونم این روزه دارا چرا اینقدر مارو زجر می دن! خوب روزه اید از خونه بیرون نیایید! به ماچه که هی باید ملاحظه شما رو بکنیم! شما ملاحظه مارو نمی کنین!

eng.b.ch

عضو جدید
من که به هر کی که جلوم چیزی بخوره هیچی نمیگم.شاید دلش نخواد روزه بگیره و همیشه به عقاید دیگران احترام میذارم. شخصا وسوسه هم نمیشم که برم یه چیزی بخورم و ..
دقیق یادم نیست کدوم بزرگوار بود ولی فکر میکنم یه حدیث از امام صادق بود که میگه :
<<فردی که با حاضر بودن لوازم و شرایط گناه خودشو تو این دام نندازه ، کار بزرگی انجام داده>>
نه این که همه رو مجبور کنیم مثل ما هیچی نخورن و کل شرایط رو آماده کنیم که صبح تا عصر میخواییم چیزی نخوریم.
میدونم جواب میدید که اینجا کشور اسلامیه و ... ولی این با مبانیه یه جامعه ی آزاد کاملا در تضاده که یه عده (فرض رو هم بر این میگیرم اندک _که نیست_)
بخوان تو خیابون چیزی بخورن و یه عده جلوشونو بگیرن.
اگه راست میگیم روزه داریم و کار بزرگیم انجام میدیم این نمیتونه لغزشی ایجاد کنه .

Aghrab Khatoon

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نوشته خودت رو یک بار به دقت بخونی سوالت رو خودت جواب دادی

بابکی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نه.....
یعنی هیچی به زور نباید باشه...
وقتی یکی به هر دلیلی تو خیابون تشنش میشه یا گرسنش میشه چیکار باید بکنه؟؟؟؟؟؟

NEGINNN

کاربر بیش فعال
بازم میگم مثل همیشه ...............::: (دین یه امر کاملا شخصیه...............)منی که روزه میگیرم اعتقادمه و با دیدن یه کسی که عقیدش و راهش با من یکی نیست نباید از کوره در برم اشکال ما آدما تو ایران اینه که فکر میکنیم همونجور که ما هستیم درسته و بقیه هم باید مثه ما باشن در صورتی که بقیه حق انتخاب دارن من خودم پابند روزه هستم ولی تا حالا نشده روزه خوردن در ملا عام دیگرون اذیتم کرده باشه بیایم با هر عقیده ای کنار هم زندگی کنیم نه اینکه عقاید همو سرکوب کنیم............

mario22

عضو جدید
بابا بحث من که روزه گرفتن یا نگرفتن نیست! من قبول دارم روزه گرفتن شخصیه. هر کسی به هر دلیلی می تونه روزه نگیره. منم ازینکه یکی جلوم چیزی بخوره وسوسه غذا نیم شم. اما وقتی یه چیزی از لحاظ اسلامی جرم محسوب می شه و براش مجازات هم وجود داره چرا نباید رعایت شه. حرف من اینه که این اتفاق تا سه چار سال پیش اینقدر راحت و زیاد نبود!این کثرت و بی توجهی و حتی به عمد این کارو کردن خیلی زیاد شده این چند وقته. هم پارسال و هم امسال من شاهد مصادیقی بودم که طرف زل زده تو چشم منو میگه. شماها هم دیگه خیلی اسگلین که حاضر می شین17 ساعت روزه بگیرین!!

king man

عضو جدید
روزه در تمام ادیان هست تو مسیحیت 60 روز باید روزه گرفت ولی نه مثل ما بلکه افراد تو این مدت باید فر اورده هایه شیری نخورن
به نظر من تو این ماه تو یک کشور اسلامی روزه خوری کار بسیار دور از فرهنگ و باید ای گونه افراد به گونه ای مجازات بشن

Sarp

مدیر بازنشسته
بابکی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نه.....
یعنی هیچی به زور نباید باشه...
وقتی یکی به هر دلیلی تو خیابون تشنش میشه یا گرسنش میشه چیکار باید بکنه؟؟؟؟؟؟
احترام متقابل

احترام متقابل وجود داشته باشه ، نه آدم روزه دار از روزه خواری یکی تو خیابون ناراحت میشه
و نه کسی که روزه نمیگیره ، جلو یه روزه دار چیزی میخوره

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
نسل جدید وارد اجتماع شدن... تعجبی نداره... این اعتقادات نسل جدیده!!! و بخشی از نسل قبل که بنا به کثرت همفکرهاش جسارت نشون دادن خودشو داره...

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
احترام متقابل

احترام متقابل وجود داشته باشه ، نه آدم روزه دار از روزه خواری یکی تو خیابون ناراحت میشه
و نه کسی که روزه نمیگیره ، جلو یه روزه دار چیزی میخوره
موافقم...

sepahrad

عضو جدید
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/292901-مملکت-داریم-رویایی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

rek

عضو جدید
ببین دوست من با این شرایطی که داره تو ایران پیش می یاد همه دارن اعتقادای خودشونو از دست می دن خیلیا دیگه خیلی چیزا مهم نیست من نمی گم این درسته یا اشتباه ولی
وقتی کسایی که این دینو به هر صورتی که شده می خوان پشتش وایستن باید فکر امروزم می کردن که شاید دیگه برا مردم مهم نباشه که الان کی روزست خوب جولش چیزی بخوریم یا نه
به نظر من هر کسی رو خدا ازاد گذاشته
باز این نظر شخصیه من

drippy*

عضو جدید
این کار بی حرمتی به ماه مبارک رمضانه اگه کسی به هر دلیلی که به من وشما مربوط نیست روزه نمیگیره ولی این حقو نداره که در ملا عام روزه خواری کنه

حداقل اگه کسی چیزی بخوره میشه گفت شاید به دلیل بیماری نمیتونه گرسنگی رو تحمل کنه مجبوره ولی بی حرمتی از این بیشتر که در ملا عام آدامس میجون وسیگار میکشن :mad:

alborz_2000

اخراجی موقت
بابا بحث من که روزه گرفتن یا نگرفتن نیست! من قبول دارم روزه گرفتن شخصیه. هر کسی به هر دلیلی می تونه روزه نگیره. منم ازینکه یکی جلوم چیزی بخوره وسوسه غذا نیم شم. اما وقتی یه چیزی از لحاظ اسلامی جرم محسوب می شه و براش مجازات هم وجود داره چرا نباید رعایت شه. حرف من اینه که این اتفاق تا سه چار سال پیش اینقدر راحت و زیاد نبود!این کثرت و بی توجهی و حتی به عمد این کارو کردن خیلی زیاد شده این چند وقته. هم پارسال و هم امسال من شاهد مصادیقی بودم که طرف زل زده تو چشم منو میگه. شماها هم دیگه خیلی اسگلین که حاضر می شین17 ساعت روزه بگیرین!!

اخر نفهمیدم تو روزه میگیری یا نه؟ اگه روزه گرفتن نشان اسگلی به قول شما، اصلا روزه خواری چه ربطی به شما داره. من خودم روزه ام ولی با برخورد با روزه خواری مخالفم. این باعث نمیشه اونی که روزه خواری میکنه، دست برداره، حتی از قردا روزه بگیره! بدترشم میکنه. کسی هم که روزه میگیره، قرار خودشو امتحان کنه چه بهتر در این شرایط امتحان کنه.

alborz_2000

اخراجی موقت
راستی روزه داری واسه اینه که حال فقیر فقرا رو درک کنیم. باید ببینیم وقتی ما داریم دو لپی میخوریم، و یکی با حسرت نگامون میکنه چه حس داره(البته بازم حال اونو درک نمیکنیم.چون ما مختاریم ولی اون مجبور به تحمل گرسنگیه)

samira.bas

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستی روزه داری واسه اینه که حال فقیر فقرا رو درک کنیم. باید ببینیم وقتی ما داریم دو لپی میخوریم، و یکی با حسرت نگامون میکنه چه حس داره(البته بازم حال اونو درک نمیکنیم.چون ما مختاریم ولی اون مجبور به تحمل گرسنگیه)

تایید میشه. :smile:

venous_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله متاسفانه چندسالی هست روزه خواری علنی زیادشده
من کاری به بحث اعتقادی روزه ندارم چون هرکس مسئول اعمال خودشه وباید جوابگو باشه
ولی بحث حرمت ماه مبارک بحث دیگریست واینکه عمدا بخواهیم درحضوردیگران روزه خواری کنیم بی حرمتی به دین وخدا وپیامبراست

venous_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
من که به هر کی که جلوم چیزی بخوره هیچی نمیگم.شاید دلش نخواد روزه بگیره و همیشه به عقاید دیگران احترام میذارم. شخصا وسوسه هم نمیشم که برم یه چیزی بخورم و ..
دقیق یادم نیست کدوم بزرگوار بود ولی فکر میکنم یه حدیث از امام صادق بود که میگه :
<<فردی که با حاضر بودن لوازم و شرایط گناه خودشو تو این دام نندازه ، کار بزرگی انجام داده>>
نه این که همه رو مجبور کنیم مثل ما هیچی نخورن و کل شرایط رو آماده کنیم که صبح تا عصر میخواییم چیزی نخوریم.
میدونم جواب میدید که اینجا کشور اسلامیه و ... ولی این با مبانیه یه جامعه ی آزاد کاملا در تضاده که یه عده (فرض رو هم بر این میگیرم اندک _که نیست_)
بخوان تو خیابون چیزی بخورن و یه عده جلوشونو بگیرن.
اگه راست میگیم روزه داریم و کار بزرگیم انجام میدیم این نمیتونه لغزشی ایجاد کنه .
دوست گرامی موضوع اصلا جیزی که شما فرمودیدنیست
قصیه فقط وفقط نگه داشتن حرمتها درحامعه اسلامیست
مدتهاست ماایرانی ها تمام ارزشهای انسانی ودینی روازبین بردیم
اراحترام به بزرگترها وزنها بگیرتا مسائل دیگه
همین یکی باقی مونده بود که اونم به مدد رفتارهای ضددینی ...ازبین رفت

parna wanna u

عضو جدید
کسی که روزه نیست که نمیتونه خودشو خفه کنه از خونه بیرون نیاد اخرش یه مورد پیش میاد که تو خیابون چیزی بخوره ادمای روزه هم نمیتونن واسه اونایی که روزه نیستن خودشونو حبس کنن:پس درجه ی جنبه و تحملتونو ببرین بالا.به کسی که روزه نیست احترام بذارین و اگه جلوتون چیزی خورد به رو نیارینو ناراحت نشین:اجبار نیستا.اونایی هم که روزه نیستن اگه خیلی اهمیت میدن و فکر میکنن که کار زشتیه و طرف ناراحت میشه سعی کنن جلو طرف چیزی نخورین.

pari ko0cho0lo0

عضو جدید
مگه امسال جریمه نمیکنن روزه خوار هارو؟؟؟؟
پارسال که فکر کنم حداکثر 1,200,000 تومن جریمه میکردن

تا چند سال پیش شاید همین 4-5 سال پیش اگه کسی روزه نیم تونست بگیره یا اصلاً اعتقادی نداشت یا مسافر بود یا هر چیز دیگه، خودشو هزار تا سوراخ قایم می کرد تا یه وقت مردم نبیننش و «آبروش نره» اما این روزا اوضاع خیلی فرق کرده.
تو خیابون که راه می ری ملت اند که راحت و آسوده قلپ قلپ آب معدنی سر می کشنن و تو مترو و اتوبوس لقمه در میارن و می خورن و ...
نمی دونم چی شده؟ چی شده که اینقدر روزه خوری در ملأ عام راحت شده. یعنی ظرف سه چار سال مردم اینقدر عقایدشون عوض شده؟ نظر شما چیه؟ اصلاً بنظرتون روزه خوری ایرادی داره؟

به هر حال کسی که روزه می گیره باید بتونه غذا خوردن دیگران رو ببینه
نمیشه همه چیز محیا باشه تا یکی روزه بگیره که :دی

همه چیزمون یه اشکالی داره
برای اینکه مردا وسوسه نشن، زن هامون باید خودشون رو شدید بپوشونن
برای اینکه روزه دارهامون وسوسه نشن، مریض ها و مسافرها و کسایی که به هر دلیلی نمیخوان روزه بگیرن، باید در ملأ عام وانمود کنن روزه ان !

alborz_2000

اخراجی موقت
مگه امسال جریمه نمیکنن روزه خوار هارو؟؟؟؟
پارسال که فکر کنم حداکثر 1,200,000 تومن جریمه میکردن

چقدر؟ 3تا روزه دارو بکشی که ارزون تر تموم میشه. خدا را شاکرم ما روزمونو میگیریم و جریمه نمیشیم. و بدا به حال انان که در ملا عام روزه خواری میکنن، که باید بخاطر عدم توانایی مالی برن زندون بزور روزه بگیرن

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
جدا نمی دونین چی شده یا نمی خواین بدونین؟
شکم گرسنه دین و ایمون نمی شناسه، این یه حدیثه!

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من،اگر کسی روزه میگیره،حق نداره که به بقیه گیر بده که شما ها نباید چیزی بخورین چون من روزه هستم!!
مردم ما دارن،راه و روش زندگی کردن درست رو یاد میگیرن و یاد میگیرین چجوری باید جلو برن!!
دلیلش اینه!!
تا دیروز فکر میکردن که اشتباه از اونهاست که روزه نگرفتن،پس قایم می شدن یا الکی میگفتن روزه هستن،ولی ناهار اینا رو دزدکی میخوردن!!
ولی حالا که می بینن که تو دنیای بیرون از اینجا،کسی که روزه هست،روزه هست و چیزی نمی خوره و کسی که روزه نیست،روزه نیست و مشکلی نداره،فهمیدن که روزه نبودشون عیب نیست،و وقتی که میبینن،چیزی نخوردن غیر عادیه نه چیزی خوردن، فهمیدن که این اونا نیستن که فرق دارن!! چون ادما معمولا تو همه جای دنیا،سیگار میکشن یا یه چیزی میخورن هر وقت دلشون بخواد!!
حالا یه سری ادم هم هستن که چیزی نمی خوان بخورن! تکلیف چیه؟ باید به زور بهشون چیزی خوروند یا باید جلوی چیز خوردن بقیه رو گرفت؟!!

دلیل دیگه هم اینه که یه روزی،یه کسی یه مقامی داشت که وقتی میگفت همه سرشون رو بندازن پایین،همه مینداختن!! ولی وقتی مردم دیدن لیاقت اون همه احترام رو نداره،به کلی بی خیال خودشو عقایدش شدن!!