درخواست اطلاعات در مورد تونومتری

ARAMESH

مدیر راهنمای سایت
مدیر تالار
با سلام خدمت مهندسان پزشک عزیز:D من یه خواهر دارم مهندس پزشکه!!ا

می خواست کمی اطلاعات در مورد تونومتری بگیره اگر کسی داره.
برای یک سمینار کلاسی می خواد در حد بلوک دیاگرام ها و ساختارهای داخلی، اصول سنسورهاش، خطاهاش، پیش تقویت کننده،رنج عملکردی، انواع خطاهاش، روش های متفاوت و تفاوت های آنها، و ...
خودش تو منابع فارسی و انگلیسی گشته اما چیزی از بلوک های داخلیش گیر نیاورده همه بیشتر در مورد اصول کلی عملکردش گفته بودند و انواع مختلفش.
اگر کسی اطلاعاتی داره خیلی ممنون میشم در اختیارم بذاره.;)

Nasim_J

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسان پزشک عزیز:D من یه خواهر دارم مهندس پزشکه!!ا

می خواست کمی اطلاعات در مورد تونومتری بگیره اگر کسی داره.
برای یک سمینار کلاسی می خواد در حد بلوک دیاگرام ها و ساختارهای داخلی، اصول سنسورهاش، خطاهاش، پیش تقویت کننده،رنج عملکردی، انواع خطاهاش، روش های متفاوت و تفاوت های آنها، و ...
خودش تو منابع فارسی و انگلیسی گشته اما چیزی از بلوک های داخلیش گیر نیاورده همه بیشتر در مورد اصول کلی عملکردش گفته بودند و انواع مختلفش.
اگر کسی اطلاعاتی داره خیلی ممنون میشم در اختیارم بذاره.;)

In maghaale be nazar bad nemiad, hala bebinid age komak mikone chand ta dige ham bezaaram

مشاهده پیوست A New Electronic Tonometer.pdf

orkidazad

عضو جدید
تونومتری چیست ؟

به وسیله این دستگاه قادر خواهیم بود فشار کره چشم را اندازه گیری کنیم.
فشار بالای چشم باعث بروز بیماری به اسم گلوکوما یا همان آب سیاه میشود که اگر درمان نشود منجر به آسیب دیدن دید فرد و در نهایت کوری میشود.
بدین منظور پیشنهاد میشود که همه افراد بالای 40 سال هر 3 یا 5 سال برای جلوگیری از بروز بیماری گلوکوما مورد آزمایش قرار بگیرند.

اما هنگام انجام این تست چه اتفاقی می افتد ؟
فشار درون چشم همیشه از بیرون اندازه گیری میشود. اگر شما در یک مطب چشم پزشکی باشید فشار چشم بدون هیچ گونه عمل تماسی اندازه گیری میشود و درواقع یک روش noninvasive میباشد.
چشم پزشک توسط دستگاه مقداری هوا درون چشم بیمار می دمد این دستگاه از یک نوع سنسور شبیه آشکار سازهای کوچک راداری بهره میگیرد و فشار چشم را از روی فروفتگی هایی که توسط هوای دمیده شده در روی سطح چشم ایجاد شده اندازه گیری می کند. این فرورفتگی های ایجاد شده در روی سطح چشم عادی هستند و بعد از مدت کوتاهی برطرف میشوند و آسیبی برای چشم بیمار ایجاد نمی کنند.
تعدادی از بیماران هستند که احتیاج دارند که فشار چشمشان مورد آزمایش قرار بگیرد اما به چنین مطب هایی با این وسیله پزشکی دسترسی ندارند به عنوان مثال بیمارانی که احتیاج دارند برای آگاهی از بیماری گلوکوما در اتاق های عمل مورد آزمایش قرار بگیرد.
در این موارد فشار چشم میتواند توسط یک وسیله که شبیه به یک خودکار اندازه گیری شود.
یک طرف این وسیله بر روی کره چشم قرار میگیرد بیمار احساسی شبیه داشتن یک لنز تماسی بروی چشمان خود را دارد.