تفسیر دستور نحوه ارائه نقشه های شهرداری(خدمات عمده شرکت مشاور و دفتر فنی)

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
یه سوال هم داشتم
در اصفهان نسبت به تعداد طبقات و تعداد واحدها در هر طبقه، حداقل عرض و مساحت برای نورگیر تعریف شده
آیا امکانش هست که مساحت داکتها رو به جای نورگیر در نظر بگیریم یا حداقل به مساحت اون اضافه کنیم؟

نه نمیشه.چون نورگیر تعریف مشخصی داره دیگه.مثلا اینکه عرضش از یه مقداری(2 متر)کمتر نباشه.یا مساحتش واسه هر فضا مقداری داره.
شما اگه یه داکت مثلا 1*1 بزارید هیچوقت اونو نورگیر فرض نمیکنن.

آخرین ویرایش:

nini_nj

کاربر فعال
سلاممم.
خیلی ممنون.همچنین.ان شاالله سال خوبی داشته باشید.

منظورتون از فضای آزاد قطعه همون حیاطه؟
اگه منظورتون اینه :
خارج از اون محدوده 60 درصد بعلاوه 2 متر اضلاع طولی اجازه کنسول نداریم.(تو تهران)......کنسول و بالکن و ....همه در همون محدوده 60 درصد بعلاوه 2 متر.

من تو ادامه ی بحث تراس این مطلبو نوشتم
البته در اصفهان بجای 60 درصد +2متر داریم 60 درصد +120 سانتی متر
که در ضوابط نوشته همون 120 تا روهم باید به تراس اختصاص بدیم!

nini_nj

کاربر فعال
نه نمیشه.چون نورگیر تعریف مشخصی داره دیگه.مثلا اینکه عرضش از یه مقداری(2 متر)کمتر نباشه.یا مساحتش واسه هر فضا مقداری داره.
شما اگه یه داکت مثلا 1*1 بزارید هیچوقت اونو نورگیر فرض نمیکنن.
اینجا رو ببینید:
ابعاد و اندازه هاي مورد نياز حياط خلوت ها و فضاهاي نورگيري جهت تامين فضاهاي اصلي قطعات مالكيت به شرح زير مي باشد:
- بناهاي تا 3 طبقه با يك واحد در هر طبقه حداقل عرض فضاي نورگيري 2 متر و حداقل مساحت 7 مترمربع
- بناهاي تا 3 طبقه با دو واحد در هر طبقه حداقل عرض 2 متر و حداقل مساحت 10 مترمربع / فضاي نورگيري 5
- بناهاي تا 3 طبقه با بيش از دو واحد در هر طبقه حداقل عرض فضاي نورگيري 3 متر و حداقل مساحت 10 مترمربع
- بناهاي تا 4 طبقه با دو واحد در هر طبقه حداقل عرض 10 مترمربع / 3 متر و حداقل مساحت 5 / فضاي نورگيري 5
- بناهاي تا 4 طبقه با بيش از دو واحد در هر طبقه حداقل عرض فضاي نورگيري 4 متر و حداقل مساحت 12 مترمربع

حالا منظورش از نورگیر و مساحتش همون فضای غیر مسقف عمودی هست یا پنجره ها رو هم میشه در نظر گرفت؟ و اگه پنجره باشه، حداقل عرض 2 یا 3 رو نمیشه در یک فضا تقسیم کرد؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
من تو ادامه ی بحث تراس این مطلبو نوشتم
البته در اصفهان بجای 60 درصد +2متر داریم 60 درصد +120 سانتی متر
که در ضوابط نوشته همون 120 تا روهم باید به تراس اختصاص بدیم!

ببخشید من متوجه نشده بودم.الان متوجه شدم.
یعنی 120 سانتیمتر ضربدر عرض ساختمان(فرض کنید عرض ساختمان 10 متر باشه) میشه 12 متر مربع......این مقدار باید تراس باشه طبق ظوابط اصفهان(اونطور که شما گفتید)

تو تهران قبلا میگفتن به ازای این بعلاوه 2متر (ضربدر عرض ساختمان که مساحت مازاد بر 60 درصد میشه)باید تراس (ظوابط مساحت تراس تغییر کرده که اونم میگم)و نورگیر گذاشته بشه.مساحت درز انقطاع هم که کم میشه.
ولی الان اون نورگیر های لازم (نورگیر آشپزخانه در صورت نیاز-نورگیر خواب و پذیرایی در صورت نیاز) باید گذاشته بشه و و نیاز به تعبیه نورگیر دیگر(جهت جبران اون مساحت مازاد)نیست و فقط عوارضش رو حساب میکنن.مگر اینکه در آینده دوباره این قانون تغییر کنه.
اما در مورد بالکن(همون تراس)اگه مساحتش زیاد باشه یک سومش جز بنا حساب میشه و اگه مساحتش کم باشه کلا جز بنا حساب میشه.....البته اینم بگم این ظابطه تو مناطق مختلف متفاوته.دلیلش رو نمیدونم.

nini_nj

کاربر فعال
ببخشید من متوجه نشده بودم.الان متوجه شدم.
یعنی 120 سانتیمتر ضربدر عرض ساختمان(فرض کنید عرض ساختمان 10 متر باشه) میشه 12 متر مربع......این مقدار باید تراس باشه طبق ظوابط اصفهان(اونطور که شما گفتید)

تو تهران قبلا میگفتن به ازای این بعلاوه 2متر (ضربدر عرض ساختمان که مساحت مازاد بر 60 درصد میشه)باید تراس (ظوابط مساحت تراس تغییر کرده که اونم میگم)و نورگیر گذاشته بشه.مساحت درز انقطاع هم که کم میشه.
ولی الان اون نورگیر های لازم (نورگیر آشپزخانه در صورت نیاز-نورگیر خواب و پذیرایی در صورت نیاز) باید گذاشته بشه و و نیاز به تعبیه نورگیر دیگر(جهت جبران اون مساحت مازاد)نیست و فقط عوارضش رو حساب میکنن.مگر اینکه در آینده دوباره این قانون تغییر کنه.
اما در مورد بالکن(همون تراس)اگه مساحتش زیاد باشه یک سومش جز بنا حساب میشه و اگه مساحتش کم باشه کلا جز بنا حساب میشه.....البته اینم بگم این ظابطه تو مناطق مختلف متفاوته.دلیلش رو نمیدونم.
ممنونم. البته من کامل توضیح نداده بودم.
برای مساحت تراس 2تا 120*120 هم باید کم کنید. پیش آمدگی از دو طرف تا آخر نمیره. من توی ضوابط اصفهان هیچ رابطه ای بین سطح اشغال و تراس و نورگیر پیدا نکردم .هر کدوم ضابطه ی خودشونو دارن. اینجور که من برداشت کردم برای هر بنای 3 طبقه به بالا حتما باید نورگیر داشته باشیم (که قسمتی از توضیحاتشو گذاشتم) و اگر پیش آمدگی 120 سانت رو در حیاط داریم باید کلشو به تراس اختصاص بدیم.
اما نمیدونم واقعا چقدر این ضوابط رعایت میشن؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
ممنونم. البته من کامل توضیح نداده بودم.
برای مساحت تراس 2تا 120*120 هم باید کم کنید. پیش آمدگی از دو طرف تا آخر نمیره. من توی ضوابط اصفهان هیچ رابطه ای بین سطح اشغال و تراس و نورگیر پیدا نکردم .هر کدوم ضابطه ی خودشونو دارن. اینجور که من برداشت کردم برای هر بنای 3 طبقه به بالا حتما باید نورگیر داشته باشیم (که قسمتی از توضیحاتشو گذاشتم) و اگر پیش آمدگی 120 سانت رو در حیاط داریم باید کلشو به تراس اختصاص بدیم.
اما نمیدونم واقعا چقدر این ضوابط رعایت میشن؟
خواهش میکنم.
این پیشروی یه مفهم کلیه.سطح اشغال یه مفهوم دیگه.اینا یه تفاوتی باهم دارن که تو زمین های قناس خودش رو نشون میده.معمولا واسه شرکت مشاور(جهت کار همین نقشه های شهرداری) که میرید این موضوع رو میپرسن و تفاوتش رو باید توضیح بدید.
نمیدونم اونجا چجوریه ولی اینجا باید رعایت بشه.تو تهران کلا کارای مربوط به کنترل نقشه و ضوابط و پایان کار رو دفاتر خدمات الکترونیک انجام میدن که زیر نظر شهرداری کار میکنن.حتی ناظر ها گزارش کار رو به این دفاتر میدن.واسه همین بازرس هایی که دارن خیلی سخت میگیرن.
از وقتی که مساحت تراس رو جز تراکم و سطح اشغال واحد در نظر میگیرن سازنده ها هم تشویق شدن برای تعبیه تراس تو ساختمان.
ساختمان 3 طبقه خیلی کم ساخته میشه اینجا.مگر اینکه پهنه اجازه نده.ظوابط 4 و 5 طبقه شبیه همه.ولی ساختمان 6 طبقه ظوابط آتش نشانی مضاعف داره(از جله نورگیری راه پله و یا شیر آتش نشانی و ....)

nini_nj

کاربر فعال
سلام دوست عزیز
یک سوال
توی این نقشه کارفرما، مالک دو تا پلاک مجاوره.به نظر شما اگر پلاک مشخص شده (به ابعاد 12 در 28) با پلاک کناریش تجمیع بشه چه مزایایی داره؟
چون بافت اینجا منظمه. ضمن اینکه ابعادشون هم مناسبه. ضمنا مجوز 4 طبقه روی پیلوت داره.
DSC_0057.jpg
:twisted:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
یک سوال
توی این نقشه کارفرما، مالک دو تا پلاک مجاوره.به نظر شما اگر پلاک مشخص شده (به ابعاد 12 در 28) با پلاک کناریش تجمیع بشه چه مزایایی داره؟
چون بافت اینجا منظمه. ضمن اینکه ابعادشون هم مناسبه. ضمنا مجوز 4 طبقه روی پیلوت داره.
مشاهده پیوست 205419
:twisted:

سلاممم.
این زمینها تو کدوم شهره؟
باید ببینید شهرداری اون شهر چه امتیازاتی واسه تجمیع میده.
اگه تهران باشه 50 درصد تخفیف عوارض طبق طرح تفصیلی داره.ولی چون قطعات زمین نسبتا مساحت زیادی دارن احتمالا تعداد واحد های طبقات 4 واحد بشه که در اونصورت نیاز به 2 راه پله و آسانسورداره و این مزیت کمک شدن تعداد راه پله و آسانسور رو از بین میبره.ولی دیوار بین دو ساختمان و درز انقطاع بینش حذف میشه (در صورت تجمیع)که این مزیت بزرگیه(تقریبا 35 متر مساحت مسکونیشون بیشتر میشه)
در تعداد ستون ها هم میتونه تاثیر داشته باشه.(باید بررسی بشه)
ولی یه مطلبی هم هست چون بافت منظمه باید از شهرداری بپرسه که اجازه تجمیع میدن یا نه.

nini_nj

کاربر فعال
سلاممم.
این زمینها تو کدوم شهره؟
باید ببینید شهرداری اون شهر چه امتیازاتی واسه تجمیع میده.
اگه تهران باشه 50 درصد تخفیف عوارض طبق طرح تفصیلی داره.ولی چون قطعات زمین نسبتا مساحت زیادی دارن احتمالا تعداد واحد های طبقات 4 واحد بشه که در اونصورت نیاز به 2 راه پله و آسانسورداره و این مزیت کمک شدن تعداد راه پله و آسانسور رو از بین میبره.ولی دیوار بین دو ساختمان و درز انقطاع بینش حذف میشه (در صورت تجمیع)که این مزیت بزرگیه(تقریبا 35 متر مساحت مسکونیشون بیشتر میشه)
در تعداد ستون ها هم میتونه تاثیر داشته باشه.(باید بررسی بشه)
ولی یه مطلبی هم هست چون بافت منظمه باید از شهرداری بپرسه که اجازه تجمیع میدن یا نه.
اصفهان هستش.
یه امتیازاتی میدن. ولی بیشتر مال بافت فرسودس. اینجا نه فرسودس نه مشکل پلاکای کوچیکو دارن.
اینجا رو که تک واحدی میخواد طراحی کنه. در صورت تجمیع احتمالا 3 واحد بشه.
یه سوال دیگه برای طراحی به صورت غیر تجمیع این پلاک:
اینجا توی همکف میشه 5تا پارکینگ دراورد با یک واحد حدودا 80 متری. کارفرما ترجیح میداد 8 تا پارکینگ دربیاره بدون واحد. ولی به زور توی هم بچپونیم 7 تا پارکینگ بشه. شما کدومو ترجیح میدین؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
اصفهان هستش.
یه امتیازاتی میدن. ولی بیشتر مال بافت فرسودس. اینجا نه فرسودس نه مشکل پلاکای کوچیکو دارن.
اینجا رو که تک واحدی میخواد طراحی کنه. در صورت تجمیع احتمالا 3 واحد بشه.
یه سوال دیگه برای طراحی به صورت غیر تجمیع این پلاک:
اینجا توی همکف میشه 5تا پارکینگ دراورد با یک واحد حدودا 80 متری. کارفرما ترجیح میداد 8 تا پارکینگ دربیاره بدون واحد. ولی به زور توی هم بچپونیم 7 تا پارکینگ بشه. شما کدومو ترجیح میدین؟

تو تهران در هر صورت امتیاز میدن به تجمیع.بافت فرسوده باشه طبقه تشویقی هم میدن.ولی مثلا اگه حداقل اندازه قطعه یا حداقل عرض گذر مطابق طرح تفضیلی نباشه به ازای هر کدومش یه طبقه کمتر میدن.
تو همکف اجازه مسکونی دادن؟
خب اگه بحث مالیش باشه مسکونی باشه بد نیست ولی کیفیت طراحی اون واحد نامناسب میشه.
قطعا واحد نباشه بهتره.واسه پارکینگش باید اتود بزنید تا ببینید چند واحد تامین میشه.
تعداد واحدی که باید تامین بشه چند واحده؟
تو تهران برای واحد های بالای 150 تا 250 متر مربع 2 واحد پارکینگ لازمه.میتونه پارکینگ های یک واحد مزاحم هم باشه.

nini_nj

کاربر فعال
تو تهران در هر صورت امتیاز میدن به تجمیع.بافت فرسوده باشه طبقه تشویقی هم میدن.ولی مثلا اگه حداقل اندازه قطعه یا حداقل عرض گذر مطابق طرح تفضیلی نباشه به ازای هر کدومش یه طبقه کمتر میدن.
تو همکف اجازه مسکونی دادن؟
خب اگه بحث مالیش باشه مسکونی باشه بد نیست ولی کیفیت طراحی اون واحد نامناسب میشه.
قطعا واحد نباشه بهتره.واسه پارکینگش باید اتود بزنید تا ببینید چند واحد تامین میشه.
تعداد واحدی که باید تامین بشه چند واحده؟
تو تهران برای واحد های بالای 150 تا 250 متر مربع 2 واحد پارکینگ لازمه.میتونه پارکینگ های یک واحد مزاحم هم باشه.
اجازه مسکونی همکفو داره. خود کارفرما با حذف واحد همکف موافق بود ولی به شرط تامین 8 پارکینگ. 7تا به زور تامین میشه. اینجا عکسشو میزارم.
اصفهان بالای 200 متر پارکینگ دوم میخواد.
کارفرما یک واحد در هر طبقه در نظر گرفته

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
اجازه مسکونی همکفو داره. خود کارفرما با حذف واحد همکف موافق بود ولی به شرط تامین 8 پارکینگ. 7تا به زور تامین میشه. اینجا عکسشو میزارم.
اصفهان بالای 200 متر پارکینگ دوم میخواد.
کارفرما یک واحد در هر طبقه در نظر گرفته

حالا اگه رامپ از توی حیاط بیاد زیرزمین چی؟

سلامم.
باشه عکسشو بزارید.منم یه اتودی میزنم.
آره اونم گزینه خوبیه.ابعاد زمینتون خیلی خوبه.هم طول و هم عرض.زیرزمین هم باشه تعداد پارکینگ بیشتری میشه تامین کرد.

nini_nj

کاربر فعال
سلامم.
آره اونم گزینه خوبیه.ابعاد زمینتون خیلی خوبه.هم طول و هم عرض.زیرزمین هم باشه تعداد پارکینگ بیشتری میشه تامین کرد.
ممنونم
ولی چون در به ساخته اگه بخواد از حیاط بره زیرزمین مساحت زیادی از همکفو میگیره.
تو این حالت مقرون به صرفه هست؟

آخرین ویرایش:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
ممنونم
ولی چون در به ساخته اگه بخواد از حیاط بره زیرزمین مساحت زیادی از همکفو میگیره.
تو این حالت مقرون به صرفه هست؟

سلام.
بله یه مقداری از همکفش میره ولی خب پایین فضای زیادی داره.در کل اگه 7 تا پارکینگ تامین میشه قطعا به صرف نیست که واسه 2 واحد پارکینگ یه طبقه گودبرداری کنه (هرچند اگه رمپ داشته باشدی بالا دیگه 7 واحد پارکینگ تامین نمیشه)مگر اینکه مثلا موتورخونه داشته باشه یا بخواد انباری های بزرگی داشته باشه.

nini_nj

کاربر فعال
سلامم.
یه کروکی از پارکینگ
سعی کردم به زور جاش بدم
در مورد دستگاه پله، اینجا هنوز سه طرفه اجرا میشه
مشاهده پیوست Drawing2 Model (1).pdf
البته میدونم اون پارکینگ تکی مشکل داره ولی این ساختمان 4 واحدی هستش و احتمالا این پارکینگ مزاحم مشکل ایجاد نکنه
ضمن اینکه احتمالا مالک بتونه مجوز 70 درصد رو بگیره که 2.8 متر به طول اضافه میشه که این مشکلو حل میکنه

آخرین ویرایش:

nini_nj

کاربر فعال
یه کروکی از پارکینگ
سعی کردم به زور جاش بدم
مشاهده پیوست 205553
البته میدونم اون پارکینگ تکی مشکل داره ولی این ساختمان 4 واحدی هستش و احتمالا این پارکینگ مزاحم مشکل ایجاد نکنه
ضمن اینکه احتمالا مالک بتونه مجوز 70 درصد رو بگیره که 2.8 متر به طول اضافه میشه که این مشکلو حل میکنه
حالا یه سوال دیگه
به نظر شما دهنه ستونها رو ماکزیمم چقدر بگیرم برای این طرح مناسبه؟اگر انتهای دستگاه پله ستون گذاری کنم تا دیوار سمت چپ از 7 متر بیشتر میشه
زیاد نیست؟
بازم مرسی از کمکتون :gol::gol::gol:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
یه کروکی از پارکینگ
سعی کردم به زور جاش بدم
مشاهده پیوست 205553

خوبه.البته در حد کروکیه حتما اصلاحش میکنید.
اگه ستون گذاری بشه و با همین وضعیت پیشروی احتمالا یه پارکنیگتون حذف بشه.
اون پارکینگ مزاحمتون هم حواستون باشه فقط مزاحم یه واحد از پارکینگ باشه.

ببخشید من اگه عکس میزارم واسه بالا رفتن کیفیت تاپیکه.

Untitled.jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
حالا یه سوال دیگه
به نظر شما دهنه ستونها رو ماکزیمم چقدر بگیرم برای این طرح مناسبه؟اگر انتهای دستگاه پله ستون گذاری کنم تا دیوار سمت چپ از 7 متر بیشتر میشه
زیاد نیست؟
بازم مرسی از کمکتون :gol::gol::gol:

با توجه به عرض زمینتون بنظرم 3 ردیف طولی ستون خیلی مناسب و بهینست.ستون گذاریتون رو هم که از راه پله شروع میکنید.

اگه سازتون فلزیه دهانه تا 6.5 متر مناسبه.بتنی تا 7.5 خوبه.هم تو فلزی و هم بتنی بیشتر از این مقدار هم میشه ولی مسائل خودش رو داره.ارتفاع تیرها زیاد میشه.

Untitled22.jpg

nini_nj

کاربر فعال

با توجه به عرض زمینتون بنظرم 3 ردیف طولی ستون خیلی مناسب و بهینست.ستون گذاریتون رو هم که از راه پله شروع میکنید.

اگه سازتون فلزیه دهانه تا 6.5 متر مناسبه.بتنی تا 7.5 خوبه.هم تو فلزی و هم بتنی بیشتر از این مقدار هم میشه ولی مسائل خودش رو داره.ارتفاع تیرها زیاد میشه.

آخه اون ستون جلوی آسانسور و پارکینگ کاملا ورودی رو میبندن
این چطوره؟
فقط دهنش 7.5 متر میشه
aaa.jpg

پیوست ها

• Drawing21-Model.jpg
    Drawing21-Model.jpg
    5.3 کیلوبایت · بازدیدها: 1

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
آخه اون ستون جلوی آسانسور و پارکینگ کاملا ورودی رو میبندن
این چطوره؟
فقط دهنش 7.5 متر میشه
مشاهده پیوست 205566

راستی سازتون فلزه یا بتن؟

خب شما تو همکفتون باید لابی اسانسور بزارید دیگه نه؟اونجا الزام نیست؟من بعید میدونم.

اگه این لابی رو بزارید اون ستونا داخل دیوارش قرار میگیرن.بعد من ستونارو بزرگ کشیدم بد نشون میده.

ستون گذاری شما هم خوبه ولی دهانه ها خیلی سنگینه.رو کاغذ جواب میده ولی واقعا تیرها سنگین میشه.تازه اگه فلز باشه که اوضاع فرق میکنه.حساب کنید ارتفاع تیر قرار گرفته در این دهانه تا 45 سانت هم میرسه.
بعد ستونتون اون ترکیب 4 واحد پارکینگ رو بهم میزنه.هم ستون گذاری شما و هم ستون گذاری من.باید بشه 2 ترکیب 2 واحدی.که باید ببینید جواب میده یا نه.

nini_nj

کاربر فعال
راستی سازتون فلزه یا بتن؟

خب شما تو همکفتون باید لابی اسانسور بزارید دیگه نه؟اونجا الزام نیست؟من بعید میدونم.

اگه این لابی رو بزارید اون ستونا داخل دیوارش قرار میگیرن.بعد من ستونارو بزرگ کشیدم بد نشون میده.

ستون گذاری شما هم خوبه ولی دهانه ها خیلی سنگینه.رو کاغذ جواب میده ولی واقعا تیرها سنگین میشه.تازه اگه فلز باشه که اوضاع فرق میکنه.حساب کنید ارتفاع تیر قرار گرفته در این دهانه تا 45 سانت هم میرسه.
بعد ستونتون اون ترکیب 4 واحد پارکینگ رو بهم میزنه.هم ستون گذاری شما و هم ستون گذاری من.باید بشه 2 ترکیب 2 واحدی.که باید ببینید جواب میده یا نه.

اون ستون خیلی جالب نمیشه
لابی مربوط به ضوابط آپارتمان هست. که طبق تعریف خودشون حداقل باید 5 واحد مسکونی مستقل داشته باشه. خب حالا که ما واحد همکفو حذف کردیم دیگه مجموعه آپارتمانی نداریم که بخوایم براش لابی بذاریم!(4 واحد میمونه):)- اینی که رو سرمه بش میگن کلاه شرعی!!!
خودم دوست ندارم اینجوری کار کنم ولی وقتی کارفرما می خواد مجبورم دیگه:razz:
سازه بتنیه
بله دهنه خیلی بزرگه.
من جای دستگاه پله رو با یکی از 4 تا ماشین جابجا کردم. شد 2 تا پارکینگ 3تایی با عرض 7.3
و یه پارکینگ مزاحم
احتمالا اسانسور رو هم شیفتش بدم به سمت بالا که هم پلانهای طبقات بهتر دربیاد هم مشکل ورودی حل شه.
فقط یه مسئله: احتمالا به ستون توی قسمت پیشروی گیر ندن (اینجا سخت نمیگیرن)
اما از نظر اجرایی مشکلی نداره؟

آخرین ویرایش:

nini_nj

کاربر فعال
اون ستون خیلی جالب نمیشه
لابی مربوط به ضوابط آپارتمان هست. که طبق تعریف خودشون حداقل باید 5 واحد مسکونی مستقل داشته باشه. خب حالا که ما واحد همکفو حذف کردیم دیگه مجموعه آپارتمانی نداریم که بخوایم براش لابی بذاریم!(4 واحد میمونه):)- اینی که رو سرمه بش میگن کلاه شرعی!!!
سازه بتنیه
بله دهنه خیلی بزرگه.
من جای دستگاه پله رو با یکی از 4 تا ماشین جابجا کردم. شد 2 تا پارکینگ 3تایی با عرض 7.3
و یه پارکینگ مزاحم
احتمالا اسانسور رو هم شیفتش بدم به سمت بالا که هم پلانهای طبقات بهتر دربیاد هم مشکل ورودی حل شه.
کلا به نظر شما ستون گذاری در قسمت پیشروی 1.2 متری با اون زاویه 90 درجه چطوری باشه بهتره

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
اون ستون خیلی جالب نمیشه
سازه بتنیه
بله دهنه خیلی بزرگه.
و یه پارکینگ مزاحم

نمیدون والا.اینجا ما که در هر صورت لابی هارو میزاریم.ولی فکر کنم ضابطه همین چیزیه که شما میگید.تا حالا 4 واحدی قسمت نشده.
قطعا شما باید نظر کارفرما رو در نظر بگیرید.همون رو با آیین نامه ها حلش کنید.
اگه بتنیه پس ابعاد ستون ها خیلی بیشتره.واسه این کار 35*50 یا 35*55 در طبقه همکف مناسبه.ستون هم هر چی بالا میرید ابعادش کم میشه.
جدیدا نظام مهندسی ابعاد ستون تنی رو در هیچ بعدی کمتر از 35 سانت قبول نمیکنه.
پس از اول با این ابعاد کار کنید تا مشکل ایجاد نشه.......من یه ضرب المثل ساختم که "همیشه پای یک ستون در میان است".....همیشه یک ستون کارمو خراب میکنه.
نه اگه پیشروی تون تو همکف هست واسه چی گیر بدن.

وضعیت اون ستونتون به شکل پایین میشه:

aaa.jpg

تیرها غیر هم محور میشن با ستون.بقیه هم پیش آمدگی هم بصورت دال اجرا میشه.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
کلا به نظر شما ستون گذاری در قسمت پیشروی 1.2 متری با اون زاویه 90 درجه چطوری باشه بهتره

یه مطلبی:

اگه پارکینگ هاتون رو ردیف انتهای همکف بصورت طولی بزارید چطوره؟فکر کنم ستون گذاریتون بهتر بشه.
من ترجیح میدم اون 120 سانت کنسول شه و اون ستون بره هم آکس 2 ستون انتهایی.
ولی فکر کنم خودرو ها بشه طولی قرار بگیرن.

فقط پشت پارکینگ هارو 5 متر رو حواستون باشه دیگه.

fthghgh.jpg

nini_nj

کاربر فعال
یه مطلبی:

اگه پارکینگ هاتون رو ردیف انتهای همکف بصورت طولی بزارید چطوره؟فکر کنم ستون گذاریتون بهتر بشه.
من ترجیح میدم اون 120 سانت کنسول شه و اون ستون بره هم آکس 2 ستون انتهایی.
ولی فکر کنم خودرو ها بشه طولی قرار بگیرن.

فقط پشت پارکینگ هارو 5 متر رو حواستون باشه دیگه.

همیشه پای یه ستون در میونه ;)
بله 4 جای پارک با تقریبا 5 متر جلوش جا هست
جلوی حیاطو میگیره اما مشکل ستونو حل میکنه
ولی بازم میشه 6 پارکینگ +1مزاحم. جای انبارهم که نداره
اگه میشد حداقل 2 تا مزاحم دراورد که 8 تا بشه بهتر بود
اینجوری احتمالا کارفرما ترجیح بده یه واحد همکف داشته باشیم .با 4 پارکینگ و 1 مزاحم

آخرین ویرایش:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
همیشه پای یه ستون در میونه ;)
بله 4 جای پارک با تقریبا 5 متر جلوش جا هست
جلوی حیاطو میگیره اما مشکل ستونو حل میکنه
ولی بازم میشه 6 پارکینگ +1مزاحم. جای انبارهم که نداره
اگه میشد حداقل 2 تا مزاحم دراورد که 8 تا بشه بهتر بود
اینجوری احتمالا کارفرما ترجیح بده یه واحد همکف داشته باشیم .با 4 پارکینگ و 1 مزاحم

آره 2 تا مزاحم در نمیاد.انباری هم که هیچ.
میشه سمت جنوب راه پله یه واحد داشته باشه.با همون 5 تا پاکینگ.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
به نظرتون این دوتا چطوره؟
مشاهده پیوست 205738مشاهده پیوست 205739
ستون گذاری اونی که حیاطو بسته بهتره.اما حیاطو بسته :(

سلام.
بنظرم همون که سه تا پایین و سه تا بالا گذاشتید بهتره.ستون گذاریش بد نیست.خوبه.
دومی هم بقول شما راه حیاط رو بسته و انباری ها (بخصوص اونی که دربش به حیاط باز میشه) خوب نشده.