تحقیق و پژوهش و تولید فناوری و ایجاد کسب و کار در رشته مهندسی شیمی

تحقیق و پژوهش و تولید فناوری و ایجاد کسب و کار در رشته مهندسی شیمی

• بلد نیستیم و یاد هم نمی گیریم

رای: 0 0.0%
  • اصلا" کار تیمی فی ذاته اثربخش نیست

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    9
  • نظرسنجی بسته .

mohammadgodoosi

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان عزیز

کار جمعی و گروهی در کشور ما متاسفانه جا نیفتاده است. امروزه در تمام کشورهای پیشرفته اولین رمز موفقیت و پیشرفت در حوزه تولید فناوری، تکنولوژی و تولید علم، کار تیمی است. مراکزی در این کشورها وجود دارد به نام incubator که کار این مراکز تشکیل تیمهای تحقیقاتی و ارائه خدمات مشاوره ای و حمایتی به تیم های فارغ التحصیلان است که نهایتا منجر به تولید فناوری شود.
در واقع این مراکز تیم و هسته تحقیقاتی دارای ایده محوری را تبدیل به یک شرکت صاحب فناوری میکنند.
قریب به ده سال است که این مراکز با نام مرکز رشد و پارک علم و فناوری در ایران تاسیس شده اند و واقع امر این است که تا کنون نتایج و خروجی آنچندان موفقی نداشته اند. علت این امر عدم انجام کار تیمی میان فارغ التحصیلان دانشگاهی و از طرفی انتظار آنان در جستجوی کار ثابت و بی دردسر است.
از همه عزیزان خواهشمندم بطور جدی به این مسئله فکر کنند و افکار و عقاید خود را در این تاپیک به بحث و تبادل نظر بگذارند.
هنوز براتون حرف دارم و راهکار. لطفا" نظر بدین

mohammadgodoosi

عضو جدید
سلام دوست عزيز
ميشه حرفاتون كامل كنيد و راهكارتون ارائه بديد؟؟؟؟

ببینید ما برای پیشرفت این کشور ناچارا" باید به سمت اصل 44 قانون اساسی، فرآیند خصوصی سازی، تولید فناوری های مبتنی بر دانش برویم. دیگه گذشت اون زمانی که منتظر باشیم تا یه اداره دولتی مثل شرکت نفت آزمون استخدامی برگزار کنه و ما جذب صنعت بشیم. چون تمامی چشم اندازهای تعریف شده درون دولت حاکی از کوچک کردن دولت و واگذاری کار به بخش خصوصی است. لذا تعداد افراد مورد نیاز در بدنه دولت خیلی کمتر از قبله. ضمن قبول این مطلب که متاسفانه هنوز برای حل این مشکل و این تناقض ( تقاضای زیاد کار دولتی با توجه به تعداد انبوه فارغ التحصیلان دانشگاهی با سیاست کوچک کردن دولت و کاهش ظرفیت های استخدام) راه حلی ارائه نشده باید خودمون به فکر روزنه ای باشیم تا بتونیم کاری کنیم که هم خودمون درآمد کسب کنیم و هم اینکه به کشورمون خدمت کرده باشیم.
بهترین راه اینه که با کمک اساتید دانشگاهی و صنعت یه طرح ناب و جدید برای صنعت تعریف کنیم و با تشکیل یه تیم با تخصص های مورد نیاز اون طرح شروع کنیم به کار پژوهش و تحقیق و دستیابی به دانش فنی اون طرح تا جایی که طرح رو آماده تبدیل به فناوری کنیم. نهاد حمایت کننده ما توی این مسیر مراکز رشد دانشگاهی و پارکهای علم و فناوری هستند که با تسهیلات مالی و خدمات مشاوره ای و اداری و ایجاد فضای تحقیقاتی میتونن به ما کمک کنند.
یعنی طرح و ایده ما + حمایت مرکز رشد= تولید فناوری و کسب درآمد
یه سر به سایت زیر بزنین دوباره خدمت میرسیم.
http://roshd.put.ac.ir/HomePage.aspx?site=PUT&tabid=5531&lang=fa-IR

keyvanm

عضو جدید
سلام دوستان ..منم اعلام امادگی میکنم//خوشحالم از این که میخواییم رو به خصوصی کردن و نخصصی کار کردن بریم..انصاقا اگه دوستان خودشونو باورداشته باشند و ریسک پذیرباشند..البته منظور ازریسک ..ریسک همراه با تخقیق و پزوهش هست که نتیجتا منجر یه پیشرفت و موفقیت میشه.. حتما به نتیجه دلخواه خواهیم رسید..

معتمدد

عضو جدید
صحبتها درسته منم موافقم ولي نميشه زياد رو اين جور مراكز حساب باز كرد يعني ميره تو سيكل كاراي اداري و زمان ميبره تو صنعت هم زمان حرف اول و آخر ميزنه-اساتيد دانشگاه ها بيشترشون كاراي تئوري كردن تاعمليي كه به سمت صنعتي باشه وگرنه جدا از مسائل هزينه و اختيار انجام كار با اين همه استاد كه كلي همه افتخار دارن خيلي چيزا نميدونيم يه جورايي مقاله دادن شده و بببببببببببسسسسسسس
شما مهندسي شيمي خونديد و از خيلي از مسائل شيمي اطلاع نداريد و تمركزتون روي دستگاه ها هست و عشقتون صنعت نفت بچه هاي شيمي هم عكس شما اينارم بذاريم كنار تازه ميرسيم به بحث كاراي صنعتي و انجام يك فرآيند-طراحي يك فرآيند از شروع يك واكنش شروع ميشه تا طراحي دستگاه ها
البته شما استاديد و يهتر از من ميدونيد
چندتا مسئله ميمونه
نياز كشور-مشكلات صنعتمون كه واقعا 99%وابسته هستيم ديگه همه تو تحريم ها ديدن كه كجا ايستاديم
كشورمون پتانسيل همه صنايع داره مثلا ما به تعداد انگشتاي يك دست كارخانه توليد كاغذ نداريم يكيش تو استان شما(خوزستان)كه معلون نيست داره چه بلايي مياد سرش-ما هنوز نتونستيم ورق مناسب براي قوطي كنسرو داشته باشيم-صنعت شوينده هامون كه داره ميره تو جهنم-صنايع غذايي كه داره نابود ميشه-رنگ و چسب كه افتضاح و بدون كيفيت-از چرم كه بهتره ديگه حرف نزنم-سراميك و سيمان كه ديگه..... تو اروپا ديگه دارن به خاطر مسائل زيست محيطي كارخونه هاشون تعطيل ميكنن و مواد اوليه ميدن كشوراي ديگه خود سيمان ميگيرن
نظر من اينه كه دنبال ايده ايي بايد باشيم كه بشه با سرمايه كم راهش بندازيم ولي واقعا با كار تخصصي
منم حاضرم اگه قابل بدونيد همكاري كنم

mohammadgodoosi

عضو جدید
دوست عزیز از توضیحاتت ممنونم
نکته ای که باید دوباره بهش اشاره کنم اینه که ما مجبوریم به سمت حمایت از شرکت های دانش بنیان بریم. تنها راه نجات کشور از تحریم ها و پیشرفت و توسعه کشور همینه و لاغیر. وگرنه یعنی درجازدن، و یا شاید به عقب رفتن. اساتید ما هم باید مقاله هاشون بره به سمت موضوعات صنعتی و بدرد بخور. کاری که داره تو کل دنیا انجام میشه.
تو شرکتهای بزرگی مثل شل، چقدر دارن به تحقیقات آکادمیک اهمیت میدن. بعنوان مثال این شرکت یه واحد GTL تو کشور مالزی احداث کرده که گاز رو در محل استخراج به فرآورده های نفتی سنگین تبدیل میکنه. بخش اعظم تحقیقات و پژوهش های این فرآیند مربوط به میشه به تولید کاتالیست که رقابت شرکتهای بزرگ صاحب دانش فنی توی همین مسئله است. شرکت شل تونسته با تغییر در فرمولاسیون و ترکیب کاتالیست این فرآیند ظرفیت واحد صنعتی خودش رو تو مالزی تا بیش از دو برابر افزایش بده. ای یعنی ارتباط قوی صنعت و دانشگاه. این یعنی تو لید علم. این یعنی تولید فناوری و .... . باز هم میگم ما مجبوریم به سمت آکادمیک کردن صنعت و صنعتی کردن دانشگاه هامون بریم و این حاصل نمیشه مگر با ایجاد تحول در سیستم آموزشی و صنعتی کشور.
ببینید نسل ما جوانهای این دوره نسلی است که مشکلات زیادی رو داره. دانشگاه میخواستیم بریم شلوغ بود. چقدر پشت در موندیم. سربازی میخواستیم بریم شلوغ بود. الان هم میخواهیم استخدام بشیم خیلی خیلی شلوغه. باید تحول ایجاد کنیم. باید نبایدها رو باید کنیم. باید به فکر آینده خودمون و کشورمون باشیم. البته راه باز شده ولی هنوز خاکیه. ما باید آسفالتش کنیم.
باز هم سرتون رو درد آوردم. ببخشید.
پس تشکیل تیم های تحقیقاتی و هسته های فناور مبتنی بر ایده محوری در مراکز رشد و پارکهای علم و فناوری
فکر کنید در این مورد، مشورت کنید، تو اینترنت Search کنید، با اساتید صحبت کنید. اونا رو قانع کنید و بهشون بقبولونید که تنها راه پیشرفت کشور همینه.

براتون مصادیق و مثالهای عینی تو همین کشور خودمون و توی همین قالبها دارم. بعد بهتون میگم.

معتمدد

عضو جدید
خب شركت شل دومين شركت بزرگ نفتي آمريكا ما كجا و اون كجا من سيستم تصفيه آبشو ديدم وحشتناك عالي بود
بهتره از پروژه هاي كوچيك شروع كنيم تا بعد پرو‍ژه هاي بزرگ حالا راجب به هر موضوعي باشه

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
خب شركت شل دومين شركت بزرگ نفتي آمريكا ما كجا و اون كجا من سيستم تصفيه آبشو ديدم وحشتناك عالي بود
بهتره از پروژه هاي كوچيك شروع كنيم تا بعد پرو‍ژه هاي بزرگ حالا راجب به هر موضوعي باشه
به نظر من باید رفت اونور آب با اون شرکت های بزرگ کارای بزرگ کرد تا موند اینجا و کارهای کوچیکو با کلی منّت انجام داد تازه اونم شاید....

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
اينم نظريه!!!!!!!!!!!!!!

روزهای سخت دوام نمی آورند، اما انسان های سخت چرا
:D
... این روزگار سختی که ما داریم خیلی بیشتر از طول عمر ما طول میکشه .... پس انسانی سخت بودن در این شرایط آینده ای نداره ...